Na jaką odległość można rozmawiać przez radio? 🤔 Jak zwiększyć zasięg krótkofalówki? Takie pytania zadają sobie początkujący radioamatorzy. W tym wpisie odczaruję ten temat i opowiem o propagacji fal radiowych oraz o tym, jak wydłużyć odległości, na jakie możemy się komunikować.
TL;DR Bądź wysoko i miej dobry sprzęt! 🚀
Fale radiowe
Do przesyłania informacji na odległość używamy fal elektromagnetycznych, a dokładniej fal radiowych. Czym jest ta fala i jakie ma właściwości?
Na powyższym rysunku widzicie falę, a na niebiesko zaznaczony okres, czyli czas, w którym fala wykonuje jedno pełne drganie. Mając okres, możemy obliczyć częstotliwość fali, która mówi nam, ile drgań w ciągu sekundy wykonuje fala.
Propagacja fal
Po wstępie teoretycznym czas na praktykę! Fale o częstotliwościach 144.0 - 146.0 MHz, 430.0 - 440.0 MHz, 446 MHz (UKF i VHF), które wykorzystują popularne ręczne radia (takie jak Baofeng, Quansheng i PMR), są falami przyziemnymi, które służą do łączności lokalnych. W uproszczeniu, możemy przyjąć, że docierają tak daleko (i kawałek dalej), jak widzimy!
Fale krótkie (np. CB i pasma 80/40/20/10m) pozwalają nawiązać łączność na naprawdę dużych odległościach, umożliwiając czasem rozmowy ze stacjami po drugiej stronie świata! 🌍
Jak zwiększyć zasięg krótkofalówki?
Mówiąc o krótkofalówkach, mam na myśli typowe radio ręczne (Baofeng, PMR), działające na częstotliwościach UHF i VHF.
Wyjdź wysoko
Tak jak wspomniałem, fale na tych pasmach możemy traktować jak światło. Im więcej widzimy, tym lepiej dla nas! 🏞️ Najlepszym rozwiązaniem jest wyjście w wysokie miejsce, gdzie jest rozległy horyzont i brak przeszkód terenowych, takich jak budynki i drzewa. Dobre miejsce to 90% sukcesu!
Antena
Kolejną rzeczą, która ma ogromny wpływ na to, jak dalekie łączności będziemy robić, jest antena. W większości przypadków anteny dołączane do popularnych radiotelefonów są marnej jakości. Warto pomyśleć o wymianie anteny na dłuższą lub kierunkową.
Pamiętaj, że w radiach PMR nie możesz tego zrobić! Sposobem na poprawę naszych zasięgów przy użyciu PMR jest tzw. Czeska tuba. 📡
Radio
Ostatnią rzeczą jest radio. Wybór odpowiedniej krótkofalówki ma duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku słabych sygnałów. Niestety popularne, tanie chińczyki często mają problemy z odbiorem, szczególnie przy mocnych nadajnikach.
Przykład: Niedawno w trakcie (testów łączności awaryjnej)[/posts/jakprzygotowacsienatestylacznosci/] miałem okazję porównać Baofenga BF25E z Motorolą T62. W naszej okolicy znajdował się nadajnik radiowo-telewizyjny. Podczas rozmowy z korespondentem oddalonym o 3 km, Baofeng nie słyszał rozmówcy, w przeciwieństwie do Motoroli.
Pogoda, a propagacja
Nie zawsze będzie tak, że z tego samego miejsca będziesz miał taki sam zasięg. Duży wpływ na to, jak rozchodzą się fale radiowe, ma pogoda, pora dnia i aktywność słońca. O tym jednak opowiem następnym razem! ☀️
W międzyczasie zapraszam na naszego plecakowego Discorda, gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania! 🗨️